انجمن بیس بال و سافت بال حامی " دلیجه " شد

شناسه خبر : 566
94/3/19 - 20:53 2015-6-9 22:02:52
در مراسم روز جهانی سافت بال انجمن بیس بال و سافت بال بعنوان حامی " دلیجه " شاهین بلند پرواز ایران زمین معرفی شد.

انجمن بیس بال و سافت بال حامی " دلیجه " شد

در مراسم روز جهانی سافت بال انجمن بیس بال و سافت بال بعنوان حامی " دلیجه " شاهین بلند پرواز ایران زمین معرفی شد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی انجمن بیس بال و سافت بال عصر روز سه شنبه 19 خردادماه مراسم جشن روز جهانی سافت بال برگزار گردید و انجمن بیس بال و سافت بال بعنوان حامی " دلیجه " شاهین بلند پرواز ایران زمین معرفی شد.

در این مراسم با حضور دکتر رضا شجیع سرپرست دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان و علیرضا ادیب رییس انجمن بیس بال و سافت بال ایران  از پوستر " حامی دلیجه " رونمایی شد.

دکتر شجیع ضمن تقدیر و تشکر از این اقدام انجمن بیس بال و سافت بال ایران گفت: انجمن بیس بال و سافت بال اولین انجمن ورزشی است که اقدام به حمایت از یک گونه در حال انقراض می نماید.

 وی تصریح کرد : امیدواریم با این کار توجه ورزشکاران و مردم به اهمیت حیات وحش و لزوم حفظ و حراست از گونه های کمیاب و در حال انقراض بیشتر شود و بیس بال و سافت بال ایران نیز همچون این پرنده به بلندای افتخارات ورزشی دست یابد.

درباره " دلیجه " :

دلیجه گونه‌ای پرنده از راستهٔ شاهین‌سانان است. پرهای دلیجه بیشتر قهوه‌ای با خال‌های تیره است. دلیجه دورنگی جنسیتی دارد بدین معنی که رنگ نر آن با رنگ ماده آن تفاوت دارد. سر و دم دلیجک نر آبی-خاکستری است. در ماده‌ها، دم قهوه‌ای با نوارهای سیاه است. در هر دو جنس، انتهای دم سیاه‌رنگ است و نواری سفید دارد.

دلیجه و تعدادی اندک از پرندگان دیگر برای چند ثانیه قادرند قبل از یورش به طرف طعمه در هوا بال‌بال زنان درجا باقی بمانند.

دلیجه در زیستگاههای مختلفی به سر می برد و معمولاً تکزی بوده و در از بین بردن جانوران موذی که به محصولات کشاورزی و باغ ها و درختان آسیب می رسانند نقش مهمی دارد.

دلیجه در مناطق باز ،درختزارها و حاشیه تالابها،روی تیرهای برق و صخره ها در نزدیکی شهرها و روستاها به سر می برد. در علفزارها ، سواحل ، کشتزارها ، فضای باز جنگل‌ها و گاهی در شهرها دیده می شود .

دلیجه از جمله پرندگان بومی ایران است و در گذشته نه چندان دور از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده و اما در حال حاضر اطلاع دقیق و مستندی از وضعیت این پرنده در دست نیست  و متاسفانه از پرندگان شکاری در حال انقراض محسوب می شود. 

کلید واژه ها

طرح و تولید : ایران دروپال