امکان قرار گیری تیم ملی سافت بال ایران در بین ده تیم برتر جهان

شناسه خبر : 883
95/2/4 - 18:27 2016-4-23 19:58:26
خانم چینترونه پس از سفر به ایران نظرشان در خصوص شرایط سافت بال کشور بسیار متحول شد و به این نکته اذعان نمودند که اگر بازیکنان ایرانی حتی برای یکسال بطور منظم و زیر نظر یک مربی خوب تمرین نمایند قابلیت اعزام به تورنمنت های بین المللی را پیدا می کنند و می توان از آنها انتظار داشت که به عنوان پدیده این رقابت ها مطرح شوند. و نظر ایشان این بود که ایران می تواند با برنامه ریزی های منسجم بین ده تیم اول جهان قرار گیرد.
در گفتگو با نایب رئیس سافت بال انجمن مطرح شد:

امکان قرار گیری تیم ملی سافت بال ایران در بین ده تیم برتر جهان

خانم چینترونه پس از سفر به ایران نظرشان در خصوص شرایط سافت بال کشور بسیار متحول شد و به این نکته اذعان نمودند که اگر بازیکنان ایرانی حتی برای یکسال بطور منظم و زیر نظر یک مربی خوب تمرین نمایند قابلیت اعزام به تورنمنت های بین المللی را پیدا می کنند و می توان از آنها انتظار داشت که به عنوان پدیده این رقابت ها مطرح شوند. و نظر ایشان این بود که ایران می تواند با برنامه ریزی های منسجم بین ده تیم اول جهان قرار گیرد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی انجمن بیس بال وسافت بال  دوره آموزشی سافت بال در سه سطح بازیکنان مبتدی، پیشرفته و مربیان زیر نظر خانم مارینا چینترونه سرمربی تیم ملی سافت بال ایتالیا در تاریخ هفتم لغایت شانزدهم فروردین ماه سال جاری  در  مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد. در همین خصوص گفتگویی با نایب رئیس سافت بال انجمن خانم دکتر سیده مهسا حسینی داشتیم و با ایشان پرسش هایی را در خصوص مسائل فنی و حاشیه های این رویداد ورزشی مطرح نمودیم. دکتر حسینی که اخیراً از طرف رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی به سمت مسئول امور بین الملل این فدراسیون نیز منصوب گشته در این گفتگو ما را در جریان برنامه های آتی انجمن در بخش سافت بال قرار داد.

خانم حسینی انجمن بیس بال و سافت بال سال جاری را با یک رویداد مهم ورزشی در بخش سافت بال آغاز نمود و انشااله این نیکویی در آغاز بهار در بخش سافت بال خبر از تحولات گسترده این ورزش در سال جاری را به همراه دارد. در ابتدا لطفاً گزارشی از دوره های برگزار شده در این کارگاه ده روزه برای خوانندگان ما ارائه بدهید.

همانطور که استحضار دارید دوره آموزشی سافت بال در سه سطح بازیکنان مبتدی، پیشرفته و مربیان زیر نظر خانم مارینا چینترونه سرمربی تیم ملی سافت بال ایتالیا در تاریخ هفتم لغایت شانزدهم فروردین ماه سال جاری در مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد.

تعریف ما از بازیکنان مبتی بازیکنانی هستند که در یک سال گذشته فرآیند آموزشی خود را آغاز کرده باشند یا بازیکنانی که هیچگونه آشنایی قبلی با ورزش سافت بال نداشته اند. در آغاز نخستین دوره این کارگاه آموزشی در بخش بازیکنان مبتدی قبل از شروع کلاس و در صبح اولین روز این دوره، خانم زهرا موسوی زاده از مربیان خوب سافت بال کشورمان توضیحات کلی پیرامون ورزش سافت بال، وسیله ها و نحوه بازی سافت بال را به شرکت کنندگان این دوره آموزشی ارائه دادند. در این دوره آموزشی ما شش شرکت کننده از دبیرستان ها داشتیم و دیگر شرکت کنندگان از افرادی بودند که از طریق دوستان سافت بالیست خود با این ورزش آشنا شده بودند. این دوره بر پایه آموزش مهارت اصلی ضربه زدن، گرفتن، پرتاب کردن، پیچری و کچری بنا شده بود و این مهارت ها بر مبنای شکل پایه و فرم اصلی حرکت، به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

به اعتقاد خانم چینترونه شرکت کنندگان در این دوره بسیار مستعد بودند و حتی ایشان بعضی از بازیکنان مبتدی ما را در سطحی برآورد نمودند که قابلیت اعزام به آکادمی آموزشی سافت بال در کشور ایتالیا را داشتند.

در روز های دوم و سوم دوره مبتدی، تمرکز روی بازی کردن و آموزش نحوه جریان بازی قرار داده شد. باید بگویم که با توجه به ماهیت خام بودن و درنتیجه آموزش پذیری بسیار بالای شرکت کنندگان بخش مبتدی، میزان رضایت سرمربی تیم ملی ایتالیا از دوره آموزشی بسیار قابل قبول بود.

استحضار دارید که در ورزش بیس بال و سافت بال مهمترین اصل ماهیت مشارکت پذیری و کار تیمی است و به اعتقاد سرمربی تیم ملی ایتالیا افرادی که روحیه کار تیمی و مشارکت پذیری را ندارند برای این رشته های ورزشی مناسب نیستند. و آنچه برای من در دوره آموزشی مبتدی قابل توجه بود سطح بالای مشارکت پذیری شرکت کنندگان این دوره بود.

پس از اتمام دوره مبتدی در تاریخ نهم فروردین ماه، بلافاصله دوره آموزشی بازیکنان پیشرفته را برگزار نمودیم. در این دوره ما میزبان بازیکنان حرفه ای سافت بال بودیم که هریک از این افراد سابقه بازی در سالیان متمادی را با خود به همراه داشتند. علاوه بر آن تعدادی از بازیکنان برتر دوره مبتدی با اجازه مدرس این دوره در دوره آموزشی پیشرفته نیز حضور داشتند. در ابتدای دوره برخی مسائل در خصوص حساسیت برخی بازیکنان روی تیم هایشان وجود داشت که در روز دوم پس از گفتگوهایی که من و خانم چینترونه با بازیکنان داشتیم شاهد بوجود آمدن روحیه همکاری و مشارکت جمعی مطابق با آنچه در دوره مبتدی داشتیم بودیم.

در خصوص بازیکنان شرکت کننده در این دوره نظر خانم چینترونه این بود که بسیاری از مهارت های اولیه و الگوهای حرکتی که این بازیکنان برای بت زدن ، گرفتن و پرتاب کردن توب دارند می بایست اصلاح شود تا این بازیکنان بتوانند به اوج مهارت خود برسند. همچنین به لحاظ کیفی نظر سرمربی تیم ملی ایتالیا این بود که سطح کیفی بازی آنها در حدی است که در صورت حضور این بازیکنان در یک تورنمنت بین المللی با همین پتانسیل و سطح مهارت قطعاً تیم آخر نخواهند بود اما ممکن است در در بین سه تیم انتهای جدول قرار گیرند. باید اشاره کنم که تمرکز اصلی در این دوره آموزشی روی استراتژی های مختلف در بازی سافت بال قرار داشت و بازیکنان برخی ابهامات خود را در جریان بازی سافت بال با این مربی سرشناس مطرح نمودند.

روز دوم دوره پیشرفته مقارن بود با میلاد دخت گرانقدر پیامبر اسلام حضرت فاطمه (س) و روز زن که ما در یک جلسه دوستانه به همراه عوامل اجرایی و شرکت کنندگان در این دوره جشن کوچکی را در محل اردو برگزار نمودیم. برای خانم چینترونه روز زن و ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) به عنوان الگوی زنان مسلمان شرح داده شد و هدیه ای به رسم یادبود از طرف انجمن بیس بال و سافت بال و تمامی شرکت کنندگان در این دوره به ایشان اهدا شد.

پس از اتمام دوره پیشرفته در روز دوازدهم فروردین ماه، روز سیزدهم را ضمن استراحت میان دوره های آموزشی با توجه به رسالت ما مبنی بر کارهای فرهنگی و ملی در کنار اقدامات ورزشی به مقوله آشنا نمودن خانم چینرونه با فرهنگ ایرانی -اسلامی اختصاص دادیم . ایشان در همین راستا بازدیدی از اماکن دیدنی شهر تهران از قبیل برج میلاد، پل طبیعت، برخی از مساجد و صنایع دستی کشورمان داشتند.

دوره آموزشی ویژه مربیان از روز چهاردهم فروردین ماه آغاز شد. در این دوره شاهد حضور برخی از بازیکنان با سابقه و مربیانی بودیم که برخی از آنها به دلایلی سال ها از میدان های ورزشی فاصله گرفته بودند. در این بخش در ابتدا تمرکز روی اصول اولیه و پایه ای در آموزش و مربی گری سافت بال قرار داشت که علیرغم ابراز نارضایتی برخی از شرکت کنندگان مبنی بر پایین بودن سطح دوره نظر خانم چینترونه بر این بود که ما می بایست در ابتدا برخی آموزه های اولیه را قبل از ورود به آموزش های تاکتیکی اصلاح نماییم. در نهایت در این بخش ضمن آموزش های تئوری اولیه، عمده آموزش ها بصورت عملی و در زمین سافت بال انجام گرفت. علاوه بر آن در قالب یک پکیج آموزشی اطلاعاتی در خصوص چگونگی تعامل مربی و نحوه آموزش بازیکنان مبتدی و حرفه ای در سنین مختلف در اختیار شرکت کنندگان این دوره آموزشی قرار گرفت.

در نهایت در روز شانزدهم فروردین ماه مراسم اختتامیه مجموعه دوره های آموزشی با حضور مسئولان انجمن برگزار شد و بطور رسمی ضمن ارائه لوح تقدیر از زحمات خانم چینترونه قدردانی به عمل آمد.

باید در این خصوص بگویم که خوشبختانه ارزیابی کلی شرکت کنندگان و مدرس این دوره های آموزشی حاکی از رضایتمندی آنها بود و بسیاری از شرکت کنندگان ابراز تمایل جدی در خصوص تکرار چنین دوره های آموزشی داشتند.

گویا این اولین و آخرین سفر این مربی مطرح جهانی به کشورمان نیست. برنامه های آتی شما در خصوص تداوم حضور سرمربی تیم ملی سافت بال ایتالیا در کشور چسیت؟

در خصوص برنامه های آتی خانم چینترونه برنامه ریزی ما مبنی بر بازگشت مجدد ایشان در فاصله دو الی سه ماه آینده، همزمان با برگزاری مسابقات لیگ سافت بال می باشد. زیرا در نظر داریم خانم چینترونه ضمن حضور خود در کشور بتوانند عملکرد بازیکنان در حین بازی های رسمی را زیر نظر داشته و برداشت دقیقی از سطح کیفی هر یک از بازیکنان به دست آورند. علاوه برآن خانم چینترونه تمایل داشتند تا در بازگشت به ایران بتوانند نسبت به کیفیت چگونگی بکارگرفته شدن آموزش های این دوره آموزشی توسط هر یک از بازیکنان اطلاعات لازم را بدست آورند. هدف ما از حضور مجدد خانم چینترونه سامان دادن به وضعیت تیم های ملی کشور خواهد بود و من باید بگویم در انتخاب بازیکنان ملی، برای ایشان چگونگی کسب امتیاز در بازی توسط بازیکنان در اولویت قرار ندارد و نکته مهم چگونگی بکارگیری آموخته ها خواهد بود.

آیا مطابق گذشته تنها یک تیم ملی در سافت بال خواهیم داشت ؟

انشااله در آینده نزدیک یک اردو برای تیم ملی سافت بال خواهیم داشت. برنامه داریم در بخش سافت بال سه تیم را سازماندهی کنیم. یک تیم از بازیکنان قدیمی و با سابقه، تیم دیگر از بازیکنان جوان و یک تیم هم از بازیکنان بزرگسال اما مبتدی سافت بال. تمامی اعضای این تیم ها توسط خانم چینترونه انتخاب خواهند شد و ما از ایشان خواسته ایم از مربیان ایرانی نیز یک نفر را به عنوان کمک مربی خود انتخاب نمایند.

جمع بندی خانم چینترونه در خصوص وضعیت سافت بال در ایران چه بود ؟

خانم چینترونه پس از سفر به ایران نظرشان در خصوص شرایط سافت بال کشور بسیار متحول شد و به این نکته اذعان نمودند که اگر بازیکنان ایرانی حتی برای یکسال بطور منظم و زیر نظر یک مربی خوب تمرین نمایند قابلیت اعزام به تورنمنت های بین المللی را پیدا می کنند و می توان از آنها انتظار داشت که به عنوان پدیده این رقابت ها مطرح شوند. و نظر ایشان این بود که ایران می تواند با برنامه ریزی های منسجم بین ده تیم اول جهان قرار گیرد.

در گفتگویی که با برخی از مربیان داشتیم گویا برخی از آنها سطح این دوره را متناسب با توانمندی های مربیان ایرانی ندانسته و انتظار برگزاری این دوره در سطح بالاتر را داشته اند. نظر شما در این خصوص چیست؟

در روز نخست کارگاه آموزش مربیان به دلیل اینکه مدرس این دوره درک دقیقی از میزان دانش و توانمندی شرکت کنندگان این دوره نداشت بطور طبیعی به مرور اصول بنیادین در ورزش سافت بال پرداخته شد. اما به مرور و پس از بوجود آمدن این درک متقابل شاهد بودیم که سطح آموزش ها به نحوی بود که در روز سوم همه شرکت کنندگان راضی بودند. لازم به ذکر است که در این دوره نوع جدیدی از پرتاب کردن نیز آموزش داده شد.

همچنین درصدد آن هستیم که یک دوره مربی گری در کلاس بالاتر، بصورت حرفه ای و مطابق با استاندارد های بین المللی بصورت رسمی همراه با کارت مربی گری  برگزار نماییم.

در دی ماه سال گذشته شاهد حضور آقای فراکری رئیس فدراسیون جهانی بیس بال و سافت بال در کشور بودیم. آیا نقش تحولات اخیر و تعمیق روابط با فدراسیون جهانی در بخش سافت بال ملموس بوده است؟

بله باید بگویم بخش عمده ای از سیاستگذاری های سافت بال در کشور با حمایت کنفدراسیون بیس بال و سافت بال جهان در حال انجام است. خوشبختانه پس از حضور آقای فراکری بخش عمده ای از نگرانی های ما در خصوص تأمین تجهیزات ورزشی برطرف شده است و علاوه بر آن به لحاظ نرم افزاری و تأمین نیازمندی های فنی نیز این فدراسیون حمایت های بسیار خوبی را از ما داشته است. ما در تلاشیم بتوانیم با اجرای دقیق این برنامه توسعه بتوانیم ضمن تأمین رضایت کنفدراسیون جهانی شاهد ارتقاء کمی و کیفی سافت بال در کشور باشیم.

در پایان اگر نکته ای را درنظر دارید بیان بفرمایید..

خوشبختانه در حاشیه برگزاری این دوره های آموزشی امکان بسیار خوبی در خصوص دیدار نزدیک با بخش قابل توجهی از خانواده سافت بال کشور بدست آمد و من خیلی خوشحال شدم که این فرصت فراهم آمد تا بتوانم با تعدادی از بازیکنان و مربیانی که در طی این یکسال شرایط دیدار آنها فراهم نشده بود دیدار داشته باشم. ما توانستیم پس از اتمام مراسم اختتامیه ساعت هایی را در کنار هم به طرح و بررسی مشکلات و مسائل موجود در مسیر رشد و توسعه سافت بال در شهرستان های مختلف کشور بپردازیم. خوشبختانه علیرغم برخی ناامیدی های بوجود آمده در پس دوازده سال فعالیت در زمینه ورزش سافت بال این بازیکنان، توانستیم ضمن مذاکرات انجام شده تعاملات خوبی را در خصوص حل بخشی از مشکلات این عزیزان داشته باشیم. امیدوارم با تلاش این دوستان در آینده نزدیک شاهد راه اندازی تیم های سافت بال با انگیزه ای در اقصی نقاط کشور باشیم و بتوانیم با توجه به ماهیت قهرمانی رشته ورزشی سافت بال، شاهد درخشش تیم ملی کشورمان در مسابقات جهانی و المپیک باشیم.  

طرح و تولید : ایران دروپال